    • Victron Energy SmartSolar MPPT Charge Controller - 100V - 50AMP PN SCC110050210
  • Victron Energy SmartSolar MPPT Charge Controller - 100V - 50AMP PN SCC110050210 MALAYSIA, SINGAPORE , INDONESIA, THAILAND , VIETNAM , BRUNEI , CAMBODIA , LAOS , Philippines
    VICTRON ENERGY
    Log in for pricing
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    SCC110050210-ACM
    Availability:
    Usually ships in 24 hours - 48 hours
    Weight:
    2.00 KGS
    Width:
    15.00 (cm)
    Height:
    20.00 (cm)
    Depth:
    Shipping:
    Calculated at Checkout
    • Facebook
    • Email
    • Print
    • Twitter
    • Linkedin
    • Pinterest
    • Overview
    • Reviews
    Product Description
    Victron Energy SCC110050210 SmartSolar MPPT Charge Controller - 100 VDC - 50AMP
    Victron Energy SmartSolar MPPT Charge Controller Features:
    • Internal temperature sensor. Compensates absorption and float charge voltage for temperature.
    Technical Specifications
    SmartSolar Charger Controller       100/50
    Battery voltage (auto select) 12/24V
    Rated charge current 50A
    Nominal PV power, 12V 1a,b) 700W
    Nominal PV power, 24V 1a,b) 1400W
    Maximum PV open circuit voltage 100V
    Max. PV short circuit current 60A
    Maximum Efficiency 98%
    Self-consumption 12V: 30 mA 24V: 20 mA
    Charge voltage 'absorption Default setting: 14,4V / 28,8V (adjustable)
    Charge voltage 'float'
    Default setting: 13,8V / 27,6V (adjustable
    Charge algorithm
    multi-stage adaptive
    Temperature compensation
    -16 mV / °C resp. -32 mV / °C
    Operating Temperature -30 to +60°C (full rated output up to 40°C)
    Humidity
    95%, non-condensing
    Data communication port
    VE.Direct
    Product Videos
    Custom Field
    Product Reviews
    Write a Review
    Write a Review
    ×
    VICTRON ENERGY