    • Victron Energy SmartSolar MPPT 150/35 - 150V - 35A PN SCC115035210
  • Victron Energy SmartSolar MPPT 150/35 - 150V - 35A PN SCC115035210  MALAYSIA , INDONESIA , SINGAPORE , THAILAND , VIETNAM , PHILIPPHINES , BRUNEI , LAOS , CAMBODIA
    VICTRON ENERGY
    Log in for pricing
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    SCC115035210-ACM
    Availability:
    Usually ships in 24 hours - 48 hours
    Weight:
    2.00 KGS
    Width:
    15.00 (cm)
    Height:
    20.00 (cm)
    Depth:
    Shipping:
    Calculated at Checkout
    • Facebook
    • Email
    • Print
    • Twitter
    • Linkedin
    • Pinterest
    • Overview
    • Reviews
    Product Description
    Victron Energy SmartSolar MPPT Charge Controller Features:
    • Advanced Maximum Power Point Detection in case of partial shading conditions
    • Internal temperature sensor. Compensates absorption and float charge voltage for temperature.
    Specifications Of Victron Energy SCC115035210 SmartSolar MPPT  - 150V - 35AMP
    SmartSolar Charger Controller           150/35
    Battery voltage (auto select) 12/24/48V Auto Select (software tool needed to select 36V)
    Rated charge current 35A
    Nominal PV power, 1a,b) 12V: 500W / 24V: 1000W / 36V: 1500W / 48V: 2000W
    Max. PV short circuit current 40A
    Maximum PV open circuit voltage 150V absolute maximum coldest conditions 145V start-up and operating maximum
    Maximum efficiency
    98%
    Self-consumption 12V: 20mA 24V: 15mA 48V: 10mA
    Charge Voltage absorption Default setting: 14,4 / 28,8 / 43,2 / 57,6V (adjustable)
    Charge voltage 'float Default setting: 13,8 / 27,6 / 41,4 / 55,2V (adjustable)
    Charge algorithm multi-stage adaptive (eight pre-programmed algorithms)
    Temperature compensation -16 mV / -32 mV / -64 mV / °C
    Protection
    PV reverse polarity / output short circuit / over-temperature
    Operating temperature
    -30 to +60°C (full rated output up to 40°C)
    Humidity
    95%, non-condensing
    Data communication port VE.Direct
    Product Videos
    Custom Field
    Product Reviews
    Write a Review
    Write a Review
    ×
    VICTRON ENERGY