    • Victron Energy Phoenix Inverter 24 VDC - 800W - 120 VAC - 50/60Hz PN PIN241800500
  • Victron Energy Phoenix Inverter 24 VDC - 800W - 120 VAC - 50/60Hz PN PIN241800500  MALAYSIA , INDONESIA , SINGAPORE , THAILAND , VIETNAM , BRUNEI , LAOS , CAMBODIA , PHILIPPHINES
    VICTRON ENERGY
    Log in for pricing
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    PIN241800500-ACM
    Availability:
    Usually ships in 24 hours - 48 hours
    Weight:
    6.00 KGS
    Width:
    40.00 (cm)
    Height:
    30.00 (cm)
    Depth:
    Shipping:
    Calculated at Checkout
    • Facebook
    • Email
    • Print
    • Twitter
    • Linkedin
    • Pinterest
    • Overview
    • Reviews
    Product Description
    Victron Energy Phoenix Inverter Features
      dimensions, light in weight and capable of supplying power, problem-free, to any load.
    • Virtually unlimited power thanks to parallel and 3-phase operation capability. Up to 6 units inverters can operate in parallel to achieve higher power output. Six 24/5000 units, for example, will provide 24kW / 30kVA output power. Operation in 3-phase configuration is also possible.
    Specifications Of Victron Energy PIN241800500 24/800 - 120 VAC - 50/60Hz
    Phoenix Inverter            24/800
    Cont. power at 25°C
    800VA
    Cont. power at 25°C / 40°C 650/560W
    Peack Power  1500W
    Output AC voltage / frequency (adjustable)
    230VAC or 120VAC +/- 3% 50Hz or 60Hz +/- 0,1%
    Input voltage range
    18,4 - 34,0V
    DC low shut down (adjustable)
    18,6V
    Dynamic (load dependent) DC low shut down (fully configurable)
    Dynamic cut-off
    DC low restart and alarm (adjustable) 21,8V
    Battery charged detect (adjustable)
    28,0V
    Max. efficiency
    90%
    Zero-load power
    7W
    Default zero-load power in ECO mode (default retry interval: 2,5 s, adjustable)
    1,5W
    ECO mode stop and start power setting
    Adjustable
    Protection (2)
    a - f
    Operating temperature range
    -40 to +65°C (fan assisted cooling) Derate 1,25% per °C above 40°C
    Humidity (non-condensing)
    Max 95%
    Product Videos
    Custom Field
    Product Reviews
    Write a Review
    Write a Review
    ×
    VICTRON ENERGY