    • Victron Energy Centaur 12/30 Battery Charger 12 volt 30 Amp PN CCH012030000
    VICTRON ENERGY
    Log in for pricing
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    CCH012030000-ACM
    Availability:
    Usually ships in 24 hours - 48 hours
    Weight:
    4.00 KGS
    Width:
    30.00 (cm)
    Height:
    30.00 (cm)
    Depth:
    Shipping:
    Calculated at Checkout
    • Facebook
    • Email
    • Print
    • Twitter
    • Linkedin
    • Pinterest
    • Overview
    • Reviews
    Product Description
    Other features of the CCH012030000 includes a fully automatic three (3) stage charge characteristic that ensures batteries are fully charged every time and three (3) isolated charge outputs for multiple battery configurations to suit almost all installations. The full Victron Energy Centaur range spans 12V and 24V models from 16A through to 100A.
    Victron Energy Centaur Battery Charger Features
    • Universal 90-265V AC input voltage range and also suitable for DC supply (AC-DC and DC-DC operation) All Centaur models will operate without any adjustment needed over a 90 to 265 Volt input voltage range, whether 50 Hz or 60 Hz.
    • The Victron CCH012030000 charger also accept a 90-400 V DC supply.
    • Three-stage charging, with temperature compensation. The Centaur charges at bulk rate until the output has reduced to 70% of the rated Amps, at which a 4 hour timer begins. After the timed period the charger switches to float rate. An internal temperature sensor is used to compensate the charge voltage with – 2 mV/ºC (– 1 mV/ºF) per cell. A DIP switch is available to select the optimum charge/float voltages for Flooded Lead-acid, Gel or AGM batteries.
    Battery Charger Application Example
    Victron Energy 12/30 Battery Charger
    Specifications Of Victron Energy CCH012030000 Centaur 12/30 Battery Charger 12 Volt 30 Amp
    Centaur Charger            12/30
    Input voltage (VAC) 90 - 265
    Input voltage (VDC) 90 - 400
    Input frequency (Hz) 45 -65
    Power factor 1
    Charge voltage absorption (VDC) 14,3
    Charge voltage float (VDC) 13,5
    Output banks 3
    Charge current(A)(2) 30
    Total output ammeter Yes
    Charge characteristic IUoU (Three stage charging)
    Recommended battery capacity (Ah) 120-300
    Temperature sensor
    Internal, - 2mV / °C (- 1mV / °F) per cell
    Forced cooling
    Yes, temperature and current controlled fan
    Protection
    Output short circuit, over temperature
    Operating temp. range
    - 20 to 60°C (0 - 140°F)
    Ignition protected Yes
    Humidity (non condensing) Max 95%