    • USHIO 5000375 UXL-S150M-O PN BC2825
    USHIO
    Log in for pricing
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    BC2825-USHIO
    UPC:
    Availability:
    USUALLY SHIPS IN 24-48 HOURS
    Weight:
    3.00 KGS
    Width:
    30.00 (cm)
    Height:
    30.00 (cm)
    Depth:
    Shipping:
    Calculated at Checkout
    • Facebook
    • Email
    • Print
    • Twitter
    • Linkedin
    • Pinterest
    • Overview
    • Reviews
    Product Description
    PRODUCT DESCRIPTION
    Crosfield Scanner
    Long Life Version of UXL-150M-O
    • HID Bulbs are used for general lighting, professional lighting fixtures, growing applications
    The Ushio UXL-S150M-O 5000375 bulb has a Ushio product specification for watts of 150.
    SPECIFICATIONS
    GENERAL SPECIFICATIONS
    WATTS
    150
    VOLTS
    17.5
    BASE TYPE
    2 Electrode/M4
    RATED AVERAGE LIFE
    3000 hrs
    The Ushio UXL-S150M-O 5000375 lamp has a Ushio product specification for watts of 150.
    COLOR TEMPERATURE
    6000 K
    LUMENS
    2900
    OPERATING POSITION
    V5
    BULB FINISH
    Clear
    DIMENSIONS
    MAXIMUM OVERALL LENGTH (MOL)
    5.906 in  (150.0 mm)
    The Ushio UXL-S150M-O 5000375 lamp has a Ushio product specification for average life of 3000.
    BULB DIAMETER
    0.748 in  (19.0 mm)
    The Ushio UXL-S150M-O 5000375 lamp has a Ushio product specification for volts of 17.5.
    LIGHT CENTER LENGTH (LCL)
    2.284 in  (58.0 mm)