    • USHIO 1002288 JS208V-20000W/C PN BC6253
    USHIO
    Log in for pricing
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    BC6253-USHIO
    Availability:
    Usually ships in 24 hours - 48 hours
    Weight:
    3.00 KGS
    Width:
    55.00 (cm)
    Height:
    15.00 (cm)
    Depth:
    Shipping:
    Calculated at Checkout
    • Facebook
    • Email
    • Print
    • Twitter
    • Linkedin
    • Pinterest
    • Overview
    • Reviews
    Product Description
    PRODUCT DESCRIPTION
    Only for use in approved enclosed halogen fixtures.
    DESCRIPTION:
    The Ushio BCM/208V replacement lamp has a Ushio product code of 1002288. This Ushio JS208V-20000W/C bulb is a 20000 watt bulb. The Ushio BCM/208V lamp is a 208 volt bulb. The Ushio BCM/208V replacement bulb has a part number of BC6253. This Ushio lamp has an ANSI code of BCM. The bulb type of this Ushio BCM/208V lamp is type T-32. The base type of the Ushio BCM/208V replacement bulb may also be called T32. The Ushio JS208V-20000W/C replacement lamp has a base type of G38 (Mogul BiPost). The maximum overall length of the Ushio JS208V-20000W/C replacement bulb is 21.654 inches or 550.0 millimeters. The bulb diameter of the Ushio JS208V-20000W/C replacement bulb is 3.937 inches or 100.0 millimeters. The light center length of this Ushio BCM/208V lamp is 13.937 inches or 354.0 millimeters. The Ushio BCM/208V replacement bulb is often referred to by the product code 1002288. The Ushio JS208V-20000W/C replacement lamp has a reorder code of BC6253. The Amazon ASIN for this Ushio BCM/208V replacement lamp is B003ZAJ526. Other order codes that the Ushio JS208V-20000W/C replacement lamp may be referred to as are JS208V-20000W/C, JS208V-20000WC, JS208V20000W/C, JS208V-20000W C, JS208V-20000W-C, JS208V 20000W/C, JS208V/20000W/C, BCM/208V, BCM208V, BCM 208V, BCM-208V. The manufacturer continuous use average life rating for this Ushio JS208V-20000W/C lamp is 400 hours. The color temperature of this replacement lamp is 3200 degrees Kelvin. The rated lumens value of the Ushio JS208V-20000W/C replacement lamp is 580000. The filament type of this Ushio JS208V-20000W/C lamp is C-13. The Ushio JS208V-20000W/C replacement lamp has a Clear finish. The operating position of this replacement bulb is BD45.
    SPECIFICATIONS
    GENERAL SPECIFICATIONS
    The Ushio JS208V-20000W/C 1002288 lamp has a Ushio product specification for watts of 20000.
    WATTS
    20000
    The Ushio JS208V-20000W/C 1002288 bulb has a Ushio product specification for ansi of BCM.
    VOLTS
    208
    BASE TYPE
    G38 (Mogul BiPost)
    The Ushio JS208V-20000W/C 1002288 bulb has a Ushio product specification for watts of 20000.
    BULB TYPE
    T-32
    RATED AVERAGE LIFE
    400 hrs
    COLOR TEMPERATURE
    3200 K
    LUMENS
    580000
    FILAMENT
    C-13
    OPERATING POSITION
    BD45
    BULB FINISH
    Clear
    DIMENSIONS
    MAXIMUM OVERALL LENGTH (MOL)
    21.654 in  (550.0 mm)
    BULB DIAMETER
    3.937 in  (100.0 mm)
    LIGHT CENTER LENGTH (LCL)
    13.937 in  (354.0 mm)