    • USHIO 1000223 JS220V-10000W PN BC6377
    USHIO
    Log in for pricing
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    BC6377-USHIO
    UPC:
    Availability:
    Usually ships in 24 hours - 48 hours
    Weight:
    3.00 KGS
    Width:
    15.00 (cm)
    Height:
    15.00 (cm)
    Depth:
    Shipping:
    Calculated at Checkout
    • Facebook
    • Email
    • Print
    • Twitter
    • Linkedin
    • Pinterest
    • Overview
    • Reviews
    Product Description
    PRODUCT DESCRIPTION
    Only for use in approved enclosed halogen fixtures.
    DESCRIPTION:
    SPECIFICATIONS
    GENERAL SPECIFICATIONS
    The Ushio JS220V-10000W 1000223 bulb has a Ushio product specification for watts of 10000.
    WATTS
    10000
    The Ushio JS220V-10000W 1000223 lamp has a Ushio product specification for watts of 10000.
    VOLTS
    220
    BASE TYPE
    G38 (Mogul BiPost)
    The Ushio JS220V-10000W 1000223 bulb has a Ushio product specification for ansi of DTY/220V.
    BULB TYPE
    T-25
    RATED AVERAGE LIFE
    400 hrs
    COLOR TEMPERATURE
    3200 K
    LUMENS
    290000
    The Ushio JS220V-10000W 1000223 lamp has a Ushio product specification for average life of 400.
    FILAMENT
    C-13
    The Ushio JS220V-10000W 1000223 lamp has a Ushio product specification for volts of 220.
    OPERATING POSITION
    BD/45
    BULB FINISH
    Clear
    DIMENSIONS
    MAXIMUM OVERALL LENGTH (MOL)
    15.700 in  (398.8 mm)
    BULB DIAMETER
    3.150 in  (80.0 mm)
    LIGHT CENTER LENGTH (LCL)
    10.000 in  (254.0 mm)