    • Lectrotab Stainless Steel Trim Tab Plates PN T12X36-1306
    LECTROTAB
    Log in for pricing
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    Availability:
    Usually ships in 3 - 7 days
    Weight:
    2.00 KGS
    • Facebook
    • Email
    • Print
    • Twitter
    • Linkedin
    • Pinterest
    • Overview
    • Reviews
    Product Description
    Stainless Steel Trim Tabs
    The Lectrotab stainless steel trim tab design provides unmatched strength and reliability. All stainless steel tabs are fabricated with a continuous rolled and pinned hinge. This design eliminates the need for welding. The tabs are made of corrosion resistant 12 gauge, 304 stainless steel and are available in standard finish (as shown), mirror finished stainless steel, or black powder coated stainless steel. Standard tabs are available in 9" (23cm) and 12" (30cm) chord lengths (chord is the length from the transom to the tab trailing edge) and in widths between 9" (23cm) and 48" (122cm). See specification chart for dimensional details. All tabs exceeding a 24" (61cm) width feature a 90 degree bent up trailing edge for additional strength. Edges can be turned up or down, made straight or tapered, and reinforced in any way. For galvanic protection, pre-installed zinc anodes are also available.
      trim tabs
    FEATURES
    • Strong, corrosion resistant 12 gauge, 304 stainless steel
    • Continuous rolled and pinned hinge provides added strength and eliminates the need for welding
    • Standard chord lengths available in 9" (23cm) and 12" (30cm) and widths from 9" (23cm) to 48" (122cm)
    • Custom chord lengths and widths are also available
    • Dual actuator mounting available
    • Black powder coated finish or mirror finish available
    • Zinc anodes may be installed for additional galvanic corrosion resistance
    • Bent trailing edge standard for tabs exceeding 24" width
    • Includes carriage bolts and nuts for actuator mounting to tab
    STAINLESS STEEL TAB DIMENSIONS
    Tab Width "B" Dimension "X" Center Hole Pattern Repeated
    9"/23cm 1.5"/38.1mm 1 Time
    12"/30cm 3"/76.2mm 1 Time
    18"/46cm 3.33"/84.5mm 2 Times
    24"/61cm 5.33"/135.4mm 2 Times
    30"/76cm 5"/127mm 3 Times
    36"/91cm 6,5"/165.1mm 3 Times
    42"/107cm 6"/152.4mm 4 Times
    48"/122cm 7"/177.8mm 4 Times